Kadar fizična oseba, ki v Sloveniji nima niti začasnega prebivališča, dosega na njenem območju obdavčljive dohodke, ali je lastnik obdavčljivega premičnega oziroma nepremičnega premoženja, mora finančnemu uradu pred prvim prejemom obdavčljivega dohodka oziroma pred prvo pridobitvijo lastništva obdavčljivega premičnega oziroma nepremičnega premoženja, predložiti prijavo za vpis fizične osebe v davčni register (obrazec DR-02).
Davčna obveznost posameznika je odvisna od njegovega statusa (rezident, nerezident). Rezidenti Slovenije so zavezani za plačilo dohodnine od vseh dohodkov, ki jih dosegajo v Sloveniji in v tujini, nerezidenti pa so zavezani za plačilo dohodnine samo od dohodkov z virom v Sloveniji. Primeroma so to dohodki iz kapitala (obresti, dividende, dobiček iz kapitala) in dohodki iz oddajanja premoženja v najem (najemnine) ali iz prenosa premoženjske pravice (licenčnine).
Če posameznik prebiva v Sloveniji krajši čas (manj kot šest mesecev), se praviloma ves čas bivanja šteje za nerezidenta Slovenije in hkrati ostane rezident države, kjer je predhodno delal ali živel. V primeru, da prebiva v Sloveniji več kot 183 dni v koledarskem letu, pa že izpolnjuje pogoj za rezidenta Slovenije. Pogoje za status rezidenta Slovenije lahko izpolni tudi že pred potekom obdobja šestih mesecev prisotnosti v Sloveniji, če v Sloveniji vzpostavi pomembnejše rezidenčne vezi (npr. običajno bivališče ali center življenjskih interesov). V tem primeru si je treba urediti rezidentski status pri davčnem organu z vložitvijo vloge za ureditev rezidentstva, ki je lahko podana tudi v obliki izpolnjenega Vprašalnika: ugotovitev rezidentskega statusa – prihod v Republiko Slovenijo. Več informacij glede ureditve rezidentskega statusa je objavljenih v podrobnejšem opisu Rezidentstvo po ZDoh-2, ZDDPO-2 in po mednarodnih pogodbah.
Nerezidenti lahko za posamezni dohodek uveljavljajo ugodnosti iz mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja, če je ta sklenjena med Slovenijo in drugo državo pogodbenico (npr. zmanjšanje oziroma oprostitev ter vračilo davka). Ugodnosti lahko nerezidenti uveljavljajo z zahtevki za uveljavljanje ugodnosti iz mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka.
Seznam veljavnih mednarodnih pogodb.
Nerezidenti lahko na podlagi zahteve pri davčnem organu pridobijo potrdilo o plačanem davku v Sloveniji za namene uveljavljanja odbitka davka, plačanega v Sloveniji ali oprostitve plačila davka v državi rezidentstva.
Ali ste vedeli?
Kadar nerezidentu dohodek izplačuje slovenska pravna oseba ali zasebnik, ta za prejemnika dohodka odtegne akontacijo dohodnine. Prejemniku takega dohodka ni treba napovedati v Sloveniji. Akontacija dohodnine se nerezidentu šteje kot dokončen davek.
Podpisano in skenirano vlogo/vprašalnik za ugotavljanje rezidentskega statusa se lahko posreduje Finančni upravi RS tudi po elektronski pošti pristojnega finančnega urada ali preko portala eDavki z uporabo digitalnega potrdila ali z uporabniškim imenom in geslom.