Prispevki za socialno varnost fizične osebe z dejavnostjo

Oseba z dejavnostjo se mora vključiti v sistem obveznega socialnega zavarovanja že ob registraciji dejavnosti na točki portala e-VEM in je sama zavezanec za obračun in plačilo prispevkov za socialno varnost delojemalca in delodajalca.

Zavezanec prispevke za socialno varnost obračunava in plačuje od zavarovalne osnove, določene po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, in sicer najmanj od osnove v višini 60  % povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: PP), lahko pa se odloči za zvišanje zavarovalne osnove do višine 3,5-kratnika PP.

Če zavezanec oceni, da zavarovalna osnova ne ustreza pričakovanemu dobičku v tekočem letu, lahko za naprej plačuje prispevke za socialno varnost od zavarovalne osnove, zmanjšane za največ 20%, vendar najmanj do zavarovalne osnove v znesku, ki je določen kot minimalna osnova.

Novo registriran zavezanec, ki predhodno nikoli ni imel registrirane dejavnosti, je upravičen do oprostitve plačila prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ): v prvih 12 mesecih v višini 50 % zneska prispevka, v naslednjih 12 mesecih pa v višini 30 % prispevka.

Davčni organ na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga, sestavi predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost (POPSV) in ga vroči zavezancu elektronsko prek portala eDavki najkasneje do 10. v mesecu za pretekli mesec. Prispevke za socialno varnost mora zavezanec plačati najpozneje do 20. v mesecu za pretekli mesec.

Prispevki za socialno varnost se plačujejo v različne blagajne:

  • Prispevki za pokojninsko invalidsko zavarovanje se plačajo na prehodni davčni podračun – ZPIZ: SI56011008882000003, referenca SI19 DŠ-44008,
  • Prispevki za zdravstveno zavarovanje se plačajo na prehodni davčni podračun – ZZZS: SI56011008883000073, referenca SI19 DŠ-45004,
  • Prispevki za starševsko varstvo se plačajo na prehodni davčni podračun – proračun države: SI56011008881000030, referenca SI19 DŠ-43001,
  • Prispevki za primer brezposelnosti se plačajo na prehodni davčni podračun – proračun države: SI56011008881000030, referenca SI19 DŠ-42005.

Ali ste vedeli?

Osebe z dejavnostjo lahko vse prispevke za socialno varnost plačajo v enem znesku, če se v svoji spletni banki prijavijo na prejem e-računa, pri čemer se s prejeto prijavo na prejem e-računa šteje, da se zavezanec strinja s »Splošnimi pogoji plačevanja dajatev z e-računom«. Davčni organ bo takšnemu zavezancu na podlagi obračuna prispevkov za socialno varnost pripravil t.i. zbirni plačilni nalog, ki bo vseboval podatke o javnofinančnih blagajnah, vrstah in višini dajatev, ki jih je treba plačati. Zbirni plačilni nalog bo FURS poslal zavezancu (prek njegove banke) v obliki e-računa v enotni standardizirani obliki eSlog, ki bo vključeval tudi obvestilo v pdf obliki.

Če podatki v POPSV niso pravilni in/ali popolni ali če v sistem eDavki ni bil odložen POPSV, mora zavezanec sam predložiti obračun prispevkov za socialno varnost najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec. Zavezanec mora sam v obračunu prispevkov za socialno varnost posredovati morebitne spremembe osnov, ki bi bile posledica uveljavljanja določenih pravic (bolniški stalež, starševski dopust) ali če se odloči za spremembo (povišanje, znižanje) zavarovalne osnove.

NI NOVIC
MENI
SKRIJ
NA VRH