Zavezanec vloži zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV v elektronski obliki prek sistema eDavki. Zahtevek mora vsebovati podatke, ki so predpisani z obrazcem DDV-P2.
Kdo mora vložiti zahtevek
Davčni zavezanec, ki preseže znesek 60.000 eurov letnega prometa na ozemlju Slovenije v tekočem koledarskem letu, ne pa tudi zneska 66.000 eurov, mora v tekočem letu pravočasno predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV, saj mora pridobiti identifikacijsko številko za DDV s prvim dnem naslednjega koledarskega leta.
Če davčni zavezanec v tekočem koledarskem letu preseže znesek 66.000 eurov letnega prometa na ozemlju Slovenije, pa mora zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV predložiti najpozneje v mesecu, v katerem bo presegel navedeni znesek, saj mora pridobiti identifikacijsko številko za DDV že za mesec, v katerem bo presegel ta znesek.
Davčni zavezanec pa se lahko tudi prostovoljno odloči za obračunavanje DDV. V tem primeru mora svojo izbiro vnaprej priglasiti davčnemu organu v elektronski obliki (DDV-P2) in jo uporabljati najmanj v tekočem in naslednjem koledarskem letu.
Davčni zavezanec, ki opravlja le dobave blaga ali storitev, za katere nima pravice do odbitka DDV, ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, in ki opravljata pridobitve blaga znotraj Unije, morata pridobiti identifikacijsko številko za DDV že za mesec, v katerem je verjetno, da bo skupni znesek pridobitev v tekočem letu presegel 10.000 eurov. Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV mora predložiti tudi oseba z dejavnostjo (to je pravna oseba, samostojni podjetnik in druge fizične osebe, ki opravljajo ekonomsko dejavnost), ki pridobiva blago znotraj EU in bo skupni znesek pridobitev v tekočem letu presegel 10.000 eurov. Davčni zavezanec se lahko odloči, da se bo identificiral za namene DDV, čeprav ne bo dosegel navedene vrednosti prometa, vendar mora izbiro vnaprej prijaviti finančni upravi in jo uporabljati najmanj dve koledarski leti.
Prav tako mora zahtevek predložiti oseba z dejavnostjo:
- ki opravlja storitve na ozemlju druge države članice EU, za katere je plačnik DDV v skladu s 196. členom Direktive Sveta 2006/112/ES izključno prejemnik storitev, če na ozemlju te druge države članice ne uporablja čezmejne oprostitve obračunavanja DDV,
- če se zanjo opravijo storitve, za katere je v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 dolžna plačati DDV (kadar storitve opravi tuj davčni zavezanec, ki v Sloveniji ne uporablja čezmejne oprostitve obračunavanja DDV).
To velja za storitve, katerih kraj obdavčitve se določi v skladu s 25. členom ZDDV-1 in za katere velja obrnjena davčna obveznost. Zahtevek mora predložiti, preden se bo opravila oziroma prejela tovrstno storitev. Ali davčni zavezanec, izvajalec storitve, ki ima sedež v drugi državi članici, uporablja čezmejno oprostitev obračunavanja DDV v Sloveniji, se lahko preveri v aplikaciji na naslednji povezavi. Več glede posebne ureditve za male davčne zavezance je pojasnjeno v podrobnejšem opisu.
Zahtevek za izdajo identifikacijske številke za namene DDV se predloži v elektronski obliki prek sistema eDavki.