| CBAM

S 30. 6. 2024 se je zaključilo drugo poročevalsko obdobje v letu 2024 (Q2 2024), rok za predložitev poročila je potekel 31. 7. 2024. V mesecu avgustu je poročilo še mogoče predložiti z uporabo gumba »Request delayed submission«, s čimer začne teči 30-dnevni rok za zapoznelo predložitev poročila. Popravki že uspešno predloženega poročila za Q2 2024, se lahko izvajajo le do 31. 8. 2024 oz. 30 dni od uporabe gumba »Request delayed submission«.

Pozivamo vse CBAM uvoznike oz. deklarante, ki poročila še niso oddali, da to storijo čimprej!

Poročanje dejanskih vgrajenih emisij za Q3 2024

Od začetka prehodnega obdobja Mehanizma za ogljično prilagoditev na mejah 1. 10. 2023, se je za določanje vgrajenih emisij v uvoženem blagu CBAM, lahko neomejeno uporabljalo privzete vrednosti, kot jih je objavila Komisija. Za uvoze od vključno 1. 7. 2024 dalje, to je za poročevalsko obdobje Q3 2024 (1. 7. 2024 – 30. 9. 2024 ) in naprej, se obvezno poroča le še dejanske vrednosti vgrajenih emisij v blagu.

Zbrani podatki in ugotovitve na podlagi poročanih dejanskih vrednosti vgrajenih emisij, so izrednega pomena in bodo podlaga odločevalcem za morebitne prilagoditve mehanizma CBAM pred vstopom v polno veljavo z letom 2026, podlaga za določitev privzetih vrednosti (po posameznih državah) za obdobje od 1. 1. 2026 dalje in pomemben element poročil, ki jih bo Komisija leta 2025 predstavila Evropskemu parlamentu in Svetu EU. Poročanje dejanskih podatkov o vgrajenih emisijah bo koristno tako za uvoznike blaga CBAM, kot priprava na obdobje po 1. 1. 2026, kot tudi za proizvajalce tega blaga v tretjih državah, da bodo pravočasno pripravljeni na določanje emisij v skladu s predpisano CBAM metodologijo.

Nekatere prilagoditve za poročanje v prehodnem obdobju veljajo še naprej:

  • do 31. 12. 2024 je poleg predpisanih CBAM metod, mogoča uporaba tudi drugih metod za določanje vgrajenih emisij, v kolikor so te podobno zanesljive;
  • za kompleksno blago, je do konca prehodnega obdobja mogoče uporabiti privzete vrednosti za določanje največ 20% skupnih vgrajenih emisij.

Postopanje uvoznikov, ki niso uspeli pridobiti podatkov o dejanskih vgrajenih emisijah v blagu

Od uvoznikov blaga CBAM se pričakuje, da sprejmejo vse potrebne aktivnosti, da od dobaviteljev ali proizvajalcev pridobijo in poročajo dejanske podatke o vgrajenih emisijah. V primerih, ko dejanskih podatkov o vgrajenih emisijah v blagu ne bodo uspeli pridobiti, morajo razpolagati z ustreznimi dokazili o vseh izvedenih aktivnostih v zvezi s pridobivanjem dejanskih podatkov o vgrajenih emisijah. Svetujemo, da se v poročilu CBAM v okno z »dodatnimi informacijami o blagu« opiše izvedene aktivnosti v smeri pridobivanja dejanskih podatkov o emisijah in utemelji razloge za neuspešno poizvedovanje po zahtevanih podatkih ter priloži ustrezna dokazila.

Na spletni strani Evropske komisije o mehanizmu za ogljično prilagoditev na mejah je objavljen video prikaz s podrobnejšimi informacijami o izpolnjevanju Excel predloge za sporočanje podatkov o vgrajenih emisijah v blagu CBAM Communication Template. Posodobljen je tudi dokument s pogostimi vprašanji in odgovori CBAM – Questions and Answers.

Za primere, ko poročajoči deklarant (uvoznik ali posredni carinski zastopnik) ne predloži poročila ali ne pristopi k aktivnostim za popravo ali dopolnitev poročila, z napakami ali manjkajočimi podatki, so predvidene sankcije.

Za vsebinska vprašanja glede izpolnjevanja obveznosti CBAM, se lahko obrnete na e-naslov cbam.fu(at)gov.si, za tehnično pomoč na: Sektor za centralno pomoč uporabnikom sd.fu(at)gov.si, tel.: 05 297 68 00.